رئیس سازمان ملی استاندارد: با اعتماد به شرکت‌های بازرسی مسیر تجارت را تسهیل می‌کنیم

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در بیست‌و‌ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که روز سه‌شنبه 30 شهریور 1400 با حضور نمایندگان انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی در سالن جلسات این اتاق برگزار شد، گفت: براي رونق توليد و شكوفايي اقتصادي بايد بخش خصوصي ميدان‌دار اقتصاد كشور باشد.

غلامرضا شریعتی در این نشست با اشاره به سابقه تاسیس این سازمان، از ابلاغ قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد به عنوان مسیر تکامل این سازمان یاد کرد و گفت : طبق قانون وظیفه سازمان ملی استاندارد ایران تدوین استاندارد و استقرار کیفیت و ایمنی برای کشور است.

وی با بیان اینکه طبق وظیفه حاکمیتی علاوه بر صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان در کنار تولیدکنندگان و تجار هستیم افزود: در این مسیر سعی داریم با احصاء دیدگاه‌ها و نظرات متولیان تولید ضمن به‌روزرسانی برنامه‌ها و وظایف سازمانی، با تسهیل امور، موانع پیش روی تجار را کاهش دهیم .

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در تشریح برنامه‌های این سازمان، تدوین سند راهبردی 5 ساله مدیریتی کشور، اصلاح نظام‌نامه جایزه ملی کیفیت، تعیین نرخ کیفیت، عضویت در مجامع علمی در حوزه‌های مختلف، تامین نیاز تولیدکنندگان با توسعه و کنترل شرکت‌های بازرسی و آزمایشگاه‌های همکار، عضویت در مجامع بین‌المللی، بازنگری و به‌روزرسانی استانداردهای ملی با اعمال نظرات کارشناسی و ذی‌نفعان را بخشی از برنامه‌های در دست اقدام این سازمان برشمرد.

وی روزآمد شدن استانداردها را براساس نیاز کشور مورد تاکید قرار داد و افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد، دست کم 200 استاندارد باید روزآمد شود.

شریعتی با اشاره به بازدید از واحدهای تولیدی گفت: حضور در واحدهای تولیدی به منظور اخذ نیازها و انتظارات به حق تولیدکنندگان صورت می‌گیرد تا با قرارگرفتن در محیط بتوانیم از نزدیک نیازها را شناسایی و درصدد رفع آن برآییم .

وی بازنگری و اصلاح شاخص‌های ارزیابی واحدهای نمونه ملی و استانی را از دیگر برنامه‌های این سازمان عنوان کرد و افزود : لازم است با اصلاح فرآیند انتخاب واحدهای نمونه، شرکت‌ها و مجموعه‌های فاخر در کشور نیز در لیست دریافت کنندگان این جایزه قرار گیرند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه لازم است از نظام مطلق استانداردسازی خارج می‌شویم و به سمت مقررات فنی و راهنماها برویم تصریح کرد: با بهره‌گیری از مسیرهای منطقی و اثبات شده لازم است انعطاف‌پذیری را برای تجار بیش از پیش کنیم تا تجار بتوانند ضمن ارزآوری از این فرصت بهره لازم را کسب کنند.

وی در همین زمینه اعلام کرد: خوشبختانه این مسیر در شورای عالی استاندارد نیز مورد تایید و تصویب اعضا قرار گرفت تا با احصا مقررات کشورهایی که در این زمینه پیشگام بودند بتوانیم رشد تجاری و اقتصادی را سرعت بخشیم.

شریعتی در این نشست با اشاره به تغییرات در نظام جامع ارزیابی انطباق گفت: در فرآیند جدید، خوداظهاری تجار را می‌پذیریم و سعی داریم با حذف زوائد، شرایط تجارت را تسهیل کنیم .

وی معتقد است: با توجه به نامگذاری سال، دو بسته حمایتی در زمینه صادرات و واردات و همچنین تولید داخل را ترسیم و ابلاغ کردیم تا تجار بدون هیچگونه دغدغه‌ای فقط به تولید و رشد تجاری فکرکنند.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران در ادامه اظهار داشت: در همین راستا، مرکز ملی تایید صلاحیت ایران با انعقاد تفاهم‌نامه با کشورهای دیگر و اعتماد به شرکت‌های بازرسی ما سعی دارد مسیر تجارت را هموار سازد.

شریعتی، سازمان ملی استاندارد را طبق قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد متولی صنعت حلال کشور دانست و افزود: صنعت حلال، صنعت بزرگی است که ما از این تجارت آنطور که باید بهره نبرده‌ایم .

وی در زمینه صنعت حلال تصریح کرد: خوشبختانه با ایجاد دفتری در سازمان ملی استاندارد ایران سعی داریم تا مباحث فقهی را ترسیم و در اختیار موسسه استاندارد و اندازه‌شناسی کشورهای اسلامی قرار دهیم تا از این بابت هم بتوانیم از این بازار حلال بهره لازم را ببریم و عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه از آنچه قانون بر عهده ما گذاشته است کوتاه نمی‌آییم اظهار داشت: برای پشتیبانی از تولید، مقرراتی را برای صنایعی که استاندارد اجباری دارند اما به علت تحریم دچار مشکل شدند درنظر گرفته‌ایم تا ضمن رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از آسیب‌های حتمی تولید در شرایط بحرانی ممانعت داشته باشیم .

وی همچنین در زمینه حمایت از محصولات دانش‌بنیان اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد ایران با همکاری معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری برای کمک و حمایت شرکت‌های دانش‌بنیان هم نشان استاندارد فناوری‌های نوین و هم نشان استاندارد دانش‌نماد را صادر می‌کند تا این شرکت‌ها بتوانند علاوه‌ بر کار تحقیقاتی به سمت تجاری‌سازی هم بروند.

شریعتی از عدم رعایت استانداردها از سوی برخی واحدهای تولیدی که بعضا دولتی هستند ابراز ناراحتی کرد و گفت: این سازمان با استناد به قانون، پاسداری و صیانت از ایمنی و سلامت شهروندان را خط قرمز دانسته و از وظایف حاکمیتی خود کوتاه نمی‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *