وقت تخلیه در بازار ارز / افزایش قیمت دلار؛ پولبک یا تغییر فاز

ضررهای سنگین هفته گذشته بواسطه کاهش قیمت دلار عاملی است که احتمال تخیله دلار در بازار ارز را افزایش می دهد. برخی تصور می‌کنند بازار به دلیل سخنان همتی بار دیگر نزولی می‌شود اما برخی از بازیابی قیمت در بازار ارز سخن می‌گویند.

اگر امروز دلار از محدوده ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کند، فرصت اول برای مالداران دلار خواهد بود که بخشی از ارزهای خود را رد کنند. این دیدگاهی است که شماری از بازیگران باتجربه ارزی در روز گذشته مطرح کردند. از نگاه آن‌ها، ریزش یکباره و ۸ درصدی اسکناس آمریکایی در هفته گذشته بسیاری از دارندگان دلار را دچار ضرر سنگین کرد. در نتیجه طبیعی است که این گروه به دنبال پولبک بازار و کاهش حجم ضررهای خود باشند. با توجه به احتمال افت دوباره دلار، برخی بازیگران ارزی باور دارند،‌ مالداران به تدریج بار دیگر بخشی از ارزهای خود را وارد بازار خواهند کرد.

بازگشت از هیجان فروش

در حالی که شماری از فعالان باور دارند، زمان فروش ارز توسط شماری از معامله‌گران به وجود آمده است، دیدگاه‌های دیگری نیز در بازار وجود دارد. به عنوان مثال، دسته‌ای از فعالان باور دارند، بازار به دلیل شرایط و اخبار سیاسی پیرامون برجام با افزایش شدید فروش مواجه شد. در این شرایط اسکناس آمریکایی تا کف ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومانی کاهش پیدا کرد. ولی اکنون بازار در حال بازیابی خود است و با توجه به اینکه خبر مثبت جدیدی از مذاکرات بیرون نیامده است، دلار به دنبال سطوح قیمتی پیشین است. از این زاویه دید، بازار حتی ظرفیت بازگشت به بالای مرز۲۳ هزار تومانی را دارد و در صورتی که بالای خط ۲۳ هزار تومانی تثبیت شود، می‌تواند به سقف ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز فکر کند.

تعدادی از معامله‌گران باور دارند، بازار ارز بار دیگر دچار افت قیمت خواهد شد. آن‌ها اعتقاد دارند، بازارساز برای حفظ اعتبار خود یک بار قیمت را به زیر مرز ۲۰ هزار تومانی هدایت خواهد کرد. البته رفتار بازارساز در روز دوشنبه به گونه‌ای بود که نشان می‌داد از افزایش یکباره قیمت شوکه نشده است. صرافی‌های بانکی قیمت فروش دلار را نزدیک به ۸۰۰ تومان بالا بردند و سعی کردند اجازه ورود تقاضای کاذب به بازار را ندهند. به نظر می‌رسد بازارساز حداقل در روز دوشنبه برای کاهشی کردن قیمت‌ها، عجله‌ای نداشت یا حاضر نبود بهای سنگینی برای آن بپردازد. سناریوی دیگر این است که حجم تقاضا به اندازه‌ای بود که بازارساز توان پایین بردن قیمت را نداشت. سناریویی که کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.

منبع: اقتصادنیوز

About Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *